Azt már régóta tudjuk, hogy a Balaton és környéke nem csak a strandolásról és a lángosevésről szól; a lehetőségek tárháza szinte végtelen. A Keszthelytől 20 perces autóútra fekvő Zalaszántó mesebeli erdejében például egy Magyarországon szokatlannak ható, ritka kincs – egy buddhista templom bújik meg.
Az már az odavezető erdei ösvényen sétálva, közben a békés őserőt árasztó fákban gyönyörködve is teljesen nyilvánvaló, hogy a pozitív energiák nem csak a Kovácsi-hegy tetején álló Béke-sztúpa közvetlen közelében, hanem szerte a környéken jelen vannak. A júniusi napsugaraknak és az élénk madárdalnak is köszönhetően már itt az erdőben lubickolhatunk a béke hullámaiban, majd az erdei kaptató végén a színpompás imazászlók felbukkanása jelzi, hogy közeledünk az úti célunkhoz.
Impozáns látvány ilyenkor tavasszal-kora nyáron, ahogy a 30 méter magas, fehér építmény (alakja a lótuszülésben meditáló Buddhát szimbolizálja) előtűnik a fák közül, kontrasztot alkotva azok rikító zöldjével, valamint az ég kékjével. Ez Európa egyik legnagyobb sztúpája, és nem más, mint őszentsége, a 14. Dalai Láma avatta fel 1993-ban. Belsejében Buddha tanításai, ereklyéi és egy 24 méteres életfa kapott helyet (ezek nem látogathatók, két szerzetes őrzi őket).
Ezen az erdei ösvényen baktathatunk a sztúpa felé
Az impozáns Béke-sztúpa
A sztúpa látogatásának hagyományos módja, ha a Nap járásával és az imahenger forgásával megegyező irányban körbejárjuk az összes szintet, közben lágyan megforgatva az imamalmokat. A rituálét felajánlástétel teszi teljessé, ami lehet gyertya- vagy füstölőgyújtás, de akár pénzadomány is. Mi égő füstölővel jártuk körbe a templomot (a sztúpa melletti szuvenírboltban lehet kérni füstölőt). Az egyik tájékoztató tábla információi szerint az imamalmok tengelye maga az életfa, amire sok ezer mantrát tartalmazó papírtekercset tekernek. Egy teljes kört megtéve az 50 darab imamalom megforgatásával mintegy 45 millió mantra jótéteményeit lendíthetjük mozgásba – szó szerint és átvitt értelemben is. Saját pozitív gondolatainkkal és fogadalmainkkal még tovább fokozhatjuk a hatást.
A szentélynek helyet adó tisztáson (az Emberi Jogok Parkjában) nyugis pihenőhelyeket alakítottak ki, ahol az imazászlókkal tarkított lombok alatt lehet relaxálni vagy elmélkedni. A tibeti imazászlókat egyébként öt színben készítik, melyek az öt alapelemet jelképezik (kék: ég, fehér: levegő és szél, piros: tűz, zöld: víz, sárga: föld), és az sem mindegy, hogy milyen sorrendben vannak felakasztva. A tradicionális tibeti orvoslás szerint az egészség és a harmónia ezeknek az elemeknek az egyensúlyán nyugszik. A zászlókon különféle szimbólumok, imádságok és mantrák kapnak helyet, amiket a szél szétfúj, így terjesztve a jó szándékot és az együttérzést a világban.
Imazászlók a sztúpához vezető ösvényen
Hálás vagyok, hogy megtapasztalhattam, hogy vallási hovatartozástól teljesen függetlenül milyen erős spirituális élményt képes nyújtani a sztúpa – a mellette kialakított, tágas Milarepa meditációs központban eltöltött idő pedig feltette az i-re a pontot. A jógának köszönhetően van már némi gyakorlatom a meditálásban, de ilyen intenzív rezgéseket és érzeteket még talán sosem tapasztaltam. Nyilvánvaló, hogy „van valami a levegőben” – talán nem véletlen, hogy őseink a környező hegyekkel ellentétben ide soha nem építkeztek. Ellenben egyes források szerint az ősmagyar sámánok előszeretettel tartottak itt különféle szertartásokat.
A sztúpa felkeresése nem csak a különleges aurájú, spirituális többlettartalommal bíró helyekhez vonzódók számára ajánlott, hanem azoknak is, akik „csupán” egy kellemes túrára és feltöltődésre vágynak egy csodás erdei környezetben.
További infó a sztúpa hivatalos oldalán vagy Facebook-oldalán!